Podróże Weroniki - pamiętnik z początku XXI wieku

avatar Weronika
okolice Czerwińska

Szukaj

Informacje o podróżach do końca 2019.07

Znajomi na bikestats

wszyscy znajomi(35)

Moje rowery

Zielony 31509 km
Czerwony 17565 km
Czarny 12569 km
Unibike 23955 km
Agat
Delta 6046 km
Reksio
Veturilo 69 km
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Archiwum

Czerwińsk i okolice

Sobota, 1 stycznia 2005 | dodano: 06.02.2019
Opisy zdjęć i teksty zamieszczone na blogu są (w miarę możliwości i pamiętając, że jestem tylko człowiekiem):
- Bardzo rzetelne pod względem położenia geograficznego (ustalane korzystając z serwisu https://mapy.geoportal.gov.pl/), tzn. bardzo precyzyjnie zostały określone miejsca, w których znajdował się punkt, z którego wykonane zostały fotografie.
- W celu nieco dokładniejszego sprecyzowania położenia geograficznego – gdzieniegdzie po nazwie miejscowości występują geograficzne oznaczenia (oceniane subiektywnie) na podstawie róży wiatrów
- Kierunek, w którym był zwrócony obiektyw aparatu, został precyzyjnie (czasem za bardzo) określony, korzystając z oprogramowania Google Earth (także StreetView) oraz z wykorzystaniem geoportal.gov.pl i openstreetmap, a następnie uproszczony do jednego z 16 kierunków róży wiatrów. 
- Oznaczenia róży wiatrów nieco różnią się od powszechnie przyjętej, tj. poza przypadkami kierunków W lub E, wpierw zawsze pojawia się oznaczenie N lub S. Np. w standardowej róży wiatrów zapisuje się ENE, tu zaś NEE
- Opisy nazw miejscowości, są oparte głównie na nazwach zawartych w serwisie https://mapy.geoportal.gov.pl/, czasem jednak są skrócone (np. NDM – Nowy Dwór Mazowiecki; Czerwińsk – Czerwińsk nad Wisłą). Ewentualne skróty róży wiatrów przy nazwie (był chyba tylko jeden wyjątek, - "Skrzeszew E", w którym "E" jest oficjalną częścią nazwy miejscowości. W pozostałych przypadkach należy czytać jako "miejscowość" + "kierunek") określają przybliżony rejon w stosunku do granic i centrum miejscowości - interpretacja własna. Zasięg przysiółków - interpretacja własna.
- Opisy nazw budynków, są oparte głównie na nazwach zawartych w Wikipedii i Fotopolska (głównie na treści tych serwisów dostępnej w latach 2015-2019), czasem również z GoogleMaps i OpenStreetMap, więc mogą się różnić od oficjalnych (do których zdarzało mi się zaglądać bardzo rzadko) . 
- Często pojawiają się skróty (np. NDM – Nowy Dwór Mazowiecki; IIWŚ – II wojna światowa; JPII –  Jana Pawła II)
- Przy wyliczeniach odwiedzonych gmin i innych analogicznych jednostek administracyjnych, czasem pojawiają się skróty: "W" - gmina wiejska i "M" - gmina miejska. Czasem były odwiedzany osobno, a czasem tego samego dnia (wtedy występuje zapis z "+"). Przyjęty podział na gminy obowiązujący w okresie podróży gminozbiorczych (czyli dla lat 10-tych XXI wieku).
- Obficie pojawiają się określenia, wyrażenia i słowa potoczne (np. polecieć – pójść, pojechać, udać się gdzieś)
- Użyte przez mnie określenia "przedwojenny" lub "międzywojenny" odnoszą się do I i II wojny światowej (XX wiek).
- Gdzieniegdzie pojawiają się tzw. informacje lokalne, które albo są mi znane i mi pewne (głównie dotyczące miejsc), albo zasłyszane i niepewne (głównie dotyczące historii i nazw. W zdecydowanej większości źródłem rodzina, jako że z innymi ludźmi z okolicy rozmowy czy spotkania tak bardzo rzadkie, że w zasadzie pomijalne).
- Zakładam, że informacje dotyczące zagranicznych miejsc są mniej rzetelne, mniej precyzyjne. Były opisywane korzystając także z zagranicznych geoportali, ale adresów nie pamiętam.
- Zapisy dotyczące poszczególnych dni, sytuacji itp. podczas wypraw, to fakty. Gdy coś było mi nieznane, zatarte w pamięci - informacja taka albo została stosownie opisana albo pominięta. Nie wszystkie znane mi fakty zostały opisane.
- Dane statystyczne jak liczba kilometrów - zwykle podane z licznika (gdy był), czasem oszacowane z mapy i zdjęć. Nie są to dla mnie zbyt istotne informacje. Liczba kilometrów w terenie podana na oko (zwykle +-5km), ale nie została podana dla każdego wpisu (mnóstwo wyjazdów posiada zapis "0", oznaczające "0", ale czasem przejazd terenowy był, ale nie został zapisany liczbowo, a bikestats i tak dodaje w takich przypadkach zapis "0").
- Data w aparacie czasem była błędnie ustawiona (głównie przesunięcie o ok. 12h, wynikający głównie z nieustannego problemu zapamiętania rozróżnienia między zapisem AM i PM w aparacie; także zdarzały się przesunięcia o kilkanaście minut, wynikające prawdopodobnie z problemów technicznych), stąd na komputerze data w EXIF została skorygowana w przypadkach, które udało mi się wykryć, tak, aby odpowiadała przybliżonej, rzeczywistej godzinie zrobienia zdjęcia (czas podany przy zdjęciach spisany z danych zdjęcia).
- Pseudonimy itp. są zmienione (poza nielicznymi sytuacjami).
- Za ewentualne błędy przepraszam.

Wybrane zagadnienia ujęte na fotografiach

Kapliczki w gminie Czerwińsk nad Wisłą
Kapliczki w sąsiednich gminach

Dwory i kościoły w okolicach Czerwińska

Ciekawe miejsca w gminie Czerwińsk
Ciekawe miejsca w sąsiednich gminach
Ciekawe miejsca w gminie i mieście Płońsk
Ciekawe miejsca w gminach za Wisłą


Rower: Dane wycieczki: 0.00 km (0.00 km teren), czas: h, avg: km/h, prędkość maks: km/h
Linkuj | Komentuj | Komentarze(0)

K o m e n t a r z e
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa iesci
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]