Wpisy archiwalne w kategorii
.Samotnie
| Dystans całkowity: | 57173.59 km (w terenie 5024.65 km; 8.79%) |
| Czas w ruchu: | 3633:16 |
| Średnia prędkość: | 15.71 km/h |
| Maksymalna prędkość: | 74.20 km/h |
| Suma podjazdów: | 800 m |
| Suma kalorii: | 76839 kcal |
| Liczba aktywności: | 888 |
| Średnio na aktywność: | 64.38 km i 4h 06m |
| Więcej statystyk | |
Na praktyki w Olecku - Przez Mazury
Niedziela, 28 czerwca 2009 | dodano: 05.07.2009Kategoria .Samotnie, .Wyprawy po Polsce, ..Gminy Polska, 2009 Mazury
Mrągowo
Powiedzieć, że się udało wyspać, to powiedzieć zbyt wiele. Chłodno. Niewygodnie. Niebo pochmurne. Mięśnie sztywne. Z wolna dotarło się do Mrągowa. W mieście było spokojnie i cicho. Traugutta zjazd na promenadę nad jeziorem. Jeziorną do Ratuszowej i dalej wprost na północ. Trasa wiodła wzdłuż jezior, ale były one głęboko skryte miedzy pagórkami, na które trzeba było mi podjeżdżać. Trudne to było na tamten moment. Przed Szestnem skręt w lewo i tak dotarło się do Świętej Lipki. Zjazd pod bramę kościoła, a po zdjęciu powrót na asfalt. Za Pieckowem udało mi się dostrzec przed sobą jakiegoś lokalnego rowerzystę w kamizelce odblaskowej. W Kętrzynie podjazd pod mało imponujący zamek. Na placu Słowiańskim uzupełniło się zapas jedzenia i picia, równocześnie obawiając się o rower pozostawiony pod ścianą.
5:47. Piecki. DK59. Poranek przy przystanku noclegowym po N stronie skrzyżowania DK59 z ul. Przemysłową i Leśną. Widok ku NNW

06:31. Nikutowo (wschodnie, głównie tereny leśne). Wjazd do Mrągowa. W centrum skrzyżowanie DK59 i DK16 oraz wiadukt kolejowy, za którym znajdowała się granica Mrągowa. Widok ku NNW

06:46. Mrągowo. Warszawska w pobliżu Nadleśnictwa i Ronda Kresowiaków. Widok ku N

06:48. Mrągowo

07:02. Mrągowo

07:02. Mrągowo. Jezioro Czos

07:02. Mrągowo. Jezioro Czos

07:04. Mrągowo. Pomnik Jana Pawła II w parku przy Ratuszowej

07:04. Mrągowo. Pomnik Jana Pawła II w parku przy Ratuszowej

07:07. Mrągowo

07:09.Mrągowo

07:10. Mrągowo

07:11. Mrągowo
Do Świętej Lipki

07:36. Z Mrągowa do Świętej Lipki

07:47. Z Mrągowa do Świętej Lipki

07:54. Z Mrągowa do Świętej Lipki

07:58. Z Mrągowa do Świętej Lipki. Inskrypcja: "S[...] Georgij"

08:01. Z Mrągowa do Świętej Lipki

09:08. Święta Lipka

09:10. Święta Lipka

09:10. Święta Lipka

09:13. Święta Lipka.
Kętrzyn

09:36. DW 594 między Świętą Lipką a Kętrzynem

09:38. DW 594 między Świętą Lipką a Kętrzynem

10:02. Kętrzyn. Pomnik. Inskrypcja: "Przywrócił Mazury Polsce a Polskę Mazurom Wojciechowi Kętrzyńskiemu wielkiemu patriocie i bojownikowi o polskość Mazur i Warmii patronowi miasta społeczeństwo Kętrzyna Kętrzyn lipiec 1978 r.".

10:03. Kętrzyn. Pomnik. Inskrypcja: "Miasto Kętrzyn założone w 1357 r.".

10:05. Kętrzyn. Głaz z tablicą przed bazyliką pw. św. Jerzego. Inskrypcja: "1359 645 [...] 2004 Bazylika kolegiacka św. Jerzego Kętrzyn 1954 50 lat parafii 2004".

10:07. Kętrzyn. Bazylika kolegiacka pw. św. Jerzego.

10:08. Kętrzyn. Zamek

10:09. Kętrzyn. Tablica na ścianie zamku. Inskrypcja: "Zamek w Kętrzynie Wzniesiony około r. 1360 wielokrotnie niszczony i przebudowywany ulegał licznym przeróbkom spalony w czasie działań wojennych 1945 r. odbudowany w latach 1964 - 66 staraniem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie przez P.P. pracownie konserwacji zabytków w Gdańsku ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki Przekazany społeczeństwu Kętrzyna w 22 rocznicę wyzwolenia miasta".

Kętrzyn. Głaz przed zamkiem. Inskrypcja: "1846".

10:09. Kętrzyn. Głaz (przed zamkiem) z tablicą upamiętniającą. Inskrypcja: "W tym miejscu w dniach 20-21.06.1807 r. przebywał ze swoją dywizją poznańską gen. Jan Henryk Dąbrowski. W dniu 22.06.1807 r. połączone dywizje gen. Dąbrowskiego i gen. Zajączka zajęły Giżycko Tablicę ufundowali mieszkańcy Kętrzyna na pamiątkę tych wydarzeń w 200 rocznicę powstania hymnu narodowego i w 640 rocznicę otrzymania przez Kętrzyn praw miejskich. Kętrzyn 11.11.97 r.".

10:09. Kętrzyn. Zamek.

10:09. Kętrzyn. Zamek.

10:10. Kętrzyn. Zamek.

10:11. Kętrzyn. Okolice zamku.

10:11. Kętrzyn. Zamek.

10:13. Kętrzyn. Kościół

10:38. Kętrzyn. Cmentarz
Srokowo
Dalszy kurs wiódł na północ po DW 591. Opuściło się ją w Windzie, skręcając ku NE. Przez Leśny Rów wjechało się do Srokowa. Wizyta na rynku, gdzie grała muzyka na godzinę 12. Przejechało się koło kościoła, miejscowość opuszczając ulicą Szkolną. Ciągnęło mnie ku okołowojennym śluzom na Kanale Mazurskim, oznaczonym w atlasie. Tak wpadło się na 8km jazdy przez las. Droga podążała na północ, a śluz ani widu. W końcu wpadło się na skrzyżowanie, z którego powiodło mnie w lewo. Po jakimś czasie przejechało się niewielkim mostem na drugą stronę kanału, by przez Marszałki wkrótce potem wydostać się we wsi Guja. Stąd już było tuż tuż do zapory. Był przy niej tylko jeden dom, a sama w sobie była dość wysoka. Pieszo zeszło się na poziom kanałku, lecz wnet się powróciło na górę, obawiając się zostawiać rower na dłużej, nawet jeśli było się na krańcu kraju.
10:44. Widok na Kętrzyn mniej więcej ku SW

10:53. DW591,

11:12. DW591. Winda

11:16. Winda. W centrum w tle kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

11:33. Między Windą a Srokowem

11:35. Między Windą a Srokowem

11:45. Między Windą a Srokowem

11:54. Srokowo. W centrum w tle kościół pw. Świętego Krzyża.

11:55. Srokowo

11:58. Srokowo. Kościół pw. Świętego Krzyża

12:07. Srokowo. Inskrypcje: "19 XI 1995 w 50 rocznicę działalności szkoły podstawowej w Srokowie zakończono jej rozbudowę."; "Profesor Stanisław Srokowski 1872 - 1950 wybitny naukowiec geograf znawca Ziemi Warmińsko-Mazurskiej"; "W 35 rocznicę działalności szkoły w Srokowie nadano imię profesora Stanisława Srokowskiego"; "Nauczycielom Ziemi Srokowskiej w 60-lecie działalności szkoły i 25-lecie nadania imienia szkoły uczniowie A.D. 24.09.2005".
Okolice Kanału Mazurskiego (śluza Guja)

12:14. Droga ze Srokowa do wsi Wilcze

12:20. Kwiat w okolicy wsi Wilcze

12:23. Ptak w okolicy wsi Wilcze

12:25. Droga przez las między Srokowem a osadą Marszałki.

12:39. Drewniany most na S od osady Marszałki. Kanał Mazurski. Widok ku N

12:40. Drewniany most na S od osady Marszałki. Kanał Mazurski. Widok ku W

12:40. Drewniany most na S od osady Marszałki. Kanał Mazurski. Widok ku E

12:55. Guja

13:03. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Tablica informacyjna.

13:04. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok na kanał z poziomu drogi ku NWW

13:04. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok z poziomu drogi mniej więcej ku E

13:04. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok na kanał ku NW

13:05. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok z poziomu kanału pod drogą, po E stronie kanału, po N stronie drogi, ku SSW

13:06. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok z poziomu kanału pod drogą, po E stronie kanału, mniej więcej ku S

13:06. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok z poziomu kanału pod drogą

13:07. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Schody po stronie E stronie śluzy

13:09. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Centralny odcinek śluzy. Widok z zewnątrz, z W strony kanału, mniej więcej ku SEE

13:10. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. SE część śluzy. Widok ku NEE

13:10. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Centralny odcinek śluzy (droga przebiega za "wieżyczkami"). Widok z zewnątrz, z W strony kanału, mniej więcej ku NNW

13:13. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok z poziomu kanału po N stronie drogi, po W stronie kanału, mniej więcej ku E

13:14. Kanał Mazurski. Śluza Piaski. Widok z poziomu kanału pod drogą, po W stronie kanału, mniej więcej ku NNW
Z Karłowa odbicie na Rydzówkę. Potwornie wymęczył mnie las i upały. Wzdłuż jeziora wyjechało się do Leśniewa. Powrót na wojewódzką. Niedaleko była ta słynniejsza śluza. Chwilę trwało, nim udało mi się zorientować co i jak. Rower został schowany w krzaki. Odtąd pieszo przemaszerowało się do śluzy oddalonej od szosy o pół kilometra. Nie dochodziło się jednak do niej samej i moje zmęczenie było zbyt duże, więc wnet nastąpił powrót. Na to nakładały się obawy o ekwipunek. Dalsza jazda była umęczeniem. Jakby tego było mało, w Węgorzewie koło Krótkiej trafiła się spora dziura. Nie udało mi się jej ominąć. Wpadło w nią tylne koło, tak mocno, że pękła rama przy przerzutce. Narosły we mnie silne obawy. Czy to się nie rozleci, jak ja dotrę na praktyki, to czy dzwonić i liczyć na to, że ktoś by mógł mnie ewentualnie podrzucić. Choć dzień słoneczny, to napłynęły czarne chmury. Dalej jechało się z dużym niepokojem, mając w głowie, by dotrzeć jak najdalej będzie można.

13:40. Karłowo E. Przecinka leśna. Widok z drogi wiodącej przez las między śluzą Piaski a przysiółkiem Rydzówka.

13:47. Karłowo SE (przysiółek Rydzówka). Jezioro Rydzewskie. W centrum rezerwat "Półwysep i wyspy na jeziorze Rydzewskim" z widocznym półwyspem (po lewej) i Kaczą Kępą (po prawej). Widok mniej więcej ku E (lub SEE)
Okolice Kanału Mazurskiego (śluza Leśniewo)

14:03. Leśniewo. DW650 na NEE od centrum wsi. W tle jezioro Rydzówka. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 12' 55.1" N, 21° 33' 49.5" E). Widok ku NE

14:12. Leśniewo E (przysiółek Kaczory). Śluza Leśniewo Dolne. Widok z DW650 ku SE

14:12. Leśniewo E (przysiółek Kaczory). Śluza Leśniewo Dolne. Widok z DW650 ku S

14:22. Leśniewo E (przysiółek Kaczory). Śluza Leśniewo Dolne. Widok z N części śluzy ku SE

14:22. Leśniewo E (przysiółek Kaczory). Śluza Leśniewo Dolne. Widok z W części śluzy, na zewnętrzny element śluzy, ku NW

14:23. Leśniewo E (przysiółek Kaczory). Śluza Leśniewo Dolne. W tle DW650. Widok z S części śluzy ku NNW

14:34. Leśniewo E (przysiółek Kaczory). Śluza Leśniewo Górne. Po prawej stronie NW elewacja śluzy. Widok z N brzegu kanału, mniej więcej ku S (ew. nieco ku SSW)

14:36. Leśniewo E (przysiółek Kaczory). Śluza Leśniewo Górne. NW elewacja śluzy. Widok z poziomu kanału, z N brzegu, ku SSE
Węgorzewo

15:07. DW650. Stawki E. Skrzyżowanie dróg i dodatkowo przejazd pod wiaduktem kolejowym linii 259 (Kętrzyn - Węgorzewo). Widok ku E

15:08. DW650. Trygort. Jezioro Mamry. Widok mniej więcej ku S

15:34. DW650. Wjazd do Węgorzewa z zachodu (znak postawiony ok. 25 ku E od faktycznej granicy miasta). Widok ku SEE

15:36. DW650. Węgorzewo (ok. 0,75 km na W od Węgorapy). Wieża Ciśnień po N stronie drogi. Widok ku NNE
Okolice Sołtman
Przejechało się do Pozedrza, a rower nadal się nie rozpadał, choć trochę chybotało tam z tyłu. Tam skręt w Świerczewskiego. Zapamiętał mi się przejazd pod wiaduktem i dalsza urokliwa trasa (w tym był jeden skręt w stronę gospodarstw po E stronie dogi, jeszcze przed Wyłudami - być może była to ruina, lub wydawało mi się, że taką była). Zjazd do Kruklanek, gdzie zrobiło się ostatnie zakupy, próbując choć trochę usztywnić ramę na taśmę. Był to próżny trud. W Sołtmanach kontakt z rodziną, informując o zaistniałej sytuacji. Przy okazji podziwiało się jezioro po lewej. Droga zrobiła się trochę szutrowa. Przez Gawliki Wielkie wyjazd na DW655. Pozostało jeszcze ~30km, które minęło bez zbędnych przerw. Każda chwila i przejechany kilometr był cenny. Ostatecznie, można było dotrzeć też pieszo, ale lepiej było tego uniknąć. Jeszcze przed wieczorem udało mi się dotrzeć do szkoły na Gołdapskiej, gdzie mieściła się nasza baza na czas zajęć. Z ulgą dojechało się bez kolejnych awarii, co mnie ucieszyło.
17:01. Pozedrze (wschodnie). Wiadukt nad drogą (ku NE od skrzyżowania ul. Pogodnej i ul. Słonecznej) do Kruklanek. Widok ku NE

17:03. Pozedrze (wschodnie). Droga (ok. 200m ku E od wiaduktu) do Kruklanek. Widok ku W

17:03. Pozedrze (wschodnie). Droga (ok. 200 m ku E od wiaduktu) do Kruklanek. Widok ku E

17:06. Pozedrze (wschodnie). Droga (ok. 600 m ku E od wiaduktu) do Kruklanek. W centrum jezioro Pozedrze. Na horyzoncie zapewne wzgórza Piłackie (leżące ok. 8km od tego miejsca, na terenie wsi Kuty i Grodzisko). Widok ku NE

17:06. Pozedrze (wschodnie). Droga (ok. 600 m ku E od wiaduktu) do Kruklanek. W centrum jezioro Pozedrze. Na horyzoncie zapewne wzgórza Piłackie (leżące ok. 8km od tego miejsca, na terenie wsi Kuty i Grodzisko). Widok ku NE

17:41. Wyłudy. Ściana lasu ok. 0,8km na SE od centrum wsi. Widok z drogi do Kruklanek ku E

18:10. Kruklanki. Ul. 22 Lipca 13AA. Mapa na N ścianie budynku stojącego u wylotu ul. Spacerowej, a na S od ronda z ul. Dworcową. Widok ku SSE.

18:36. Żywki (wschodnie, między gospodarstwami nr 6 i 7). Widok na dolinę Sapiny (rejon ujścia rzeki do Żyweckiego Jeziora) ku N.

18:37. Żywki (wschodnie, między gospodarstwami nr 6 i 7). W centrum dolina niewielkiego dopływu Sapiny (wpadającego doń poniżej Żyweckiego Jeziora). Widok ku SSE

18:49. Sołtmany (część centralna od strony Kruklanek). Jezioro Sołtmany. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 02' 32.4" N, 22° 00' 52" E). Później (w 2012 wg StreetView), po zachodniej stronie (na brzegu na pierwszym planie) zdjęcia wybudowano dom o nr 19A. Po prawej widoczna wyspa odległa o ok. 0,5 km ku NE od miejsca wykonania zdjęcia. Widok ku NNE

18:52. Sołtmany (część centralna od strony Kruklanek, przy nr 21). (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 02' 31.3" N, 22° 00' 57.0" E). Widok ku SEE

19:08. Gawliki Wielkie (zachodnie). Droga z Sołtman w rejonie gospodarstwa nr 84, przy S ścianie dużego lasu w N części wsi Gawliki Wielki. Po lewej gospodarstwo nr 82. Widok ku SSE

19:08. Gawliki Wielkie (zachodnie). Droga z Sołtman w rejonie gospodarstwa nr 84, przy S ścianie dużego lasu w N części wsi Gawliki Wielki. Po lewej gospodarstwo nr 83. Widok ku SSW

19:11. Gawliki Wielkie (zachodnie). Droga z Sołtman w rejonie gospodarstw nr 80 i 81 (na NW od nich). Dojazd do skrzyżowania z drogą ku N, biegnącej do gospodarstw po E stronie pobliskiego, dużego lasu. Po prawej widoczne gospodarstwo nr 80. W centrum na horyzoncie widoczna tafla jeziora Gawlik. Widok ku E.

19:11. Gawliki Wielkie (zachodnie). Droga z Sołtman w rejonie gospodarstw nr 80 i 81 (na NW od nich). Dojazd do skrzyżowania z drogą ku N, biegnącej do gospodarstw po E stronie pobliskiego, dużego lasu w N części wsi Gawliki Wielkie. Po lewej widoczne gospodarstwo nr 81. W centrum widoczne gospodarstwa nr 98 i 99. Na horyzoncie lasy (ok. 4 km ku S i ok. 5 km ku SSE) w rejonie Kaflarni (SW część wsi Gawliki Wielkie) i Siejby (zachodniej części wsi Czarnówka). Widok ku SSE.

19:11. Gawliki Wielkie (zachodnie). Droga z Sołtman w rejonie gospodarstw nr 80 i 81 (na NW od nich). Dojazd do skrzyżowania z drogą ku N, biegnącej do gospodarstw po E stronie pobliskiego, dużego lasu W N części wsi Gawliki Wielkie. Po prawej widoczne gospodarstwo nr 81. Widok ku SEE.

19:13. Gawliki Wielkie (zachodnie). Droga z Sołtman w rejonie gospodarstw nr 80 i 81. W centrum akwen ok 0,7 km ku E od brzegu jeziora Gawlik i ok. 0,9 km ku S od brzegu jeziora Czarne, o wielkości ok. 1,2 ha pow. tafli wody, i ok. 7-9 ha powierzchni zagłębienia podmokłego terenu (szacunkowo na podstawie geoprtal.gov.pl). Widok mniej więcej ku NE

19:15. Gawliki Wielkie. Droga z Sołtman w rejonie gospodarstw nr 80 i 81. W centrum jezioro Gawlik i szpaler drzew wzdłuż drogi do wsi Grądzkie. Widok mniej więcej ku NEE

19:15. Gawliki Wielkie. Droga z Sołtman w rejonie nr 80 i 81 (na SE od nich). W centrum jezioro Gawlik i szpaler drzew wzdłuż drogi do wsi Grądzkie. Widok mniej więcej ku NEE.

19:16. Gawliki Wielkie. Droga z Sołtman w rejonie skrzyżowania (po prawej) z drogą (szpaler drzew na pierwszym planie) do wsi Grądzkie. Po lewej widoczny fragment jeziora Gawlik. Widok ku SEE

19:16. Gawliki Wielkie. Droga z Sołtman w rejonie nr 80 i 81 (na SE od nich). Po prawej widoczne dachy gospodarstw nr 80. Na horyzoncie bardzo duży las (ok. 350 ha wliczając wewnętrzne tereny bezdrzewne) w N części Gawlik Wielkich, a którego część W znajduje się na terenach wsi Żywy. Widok ku NW
DW655

19:39. DW655. Szczybały Orłowskie E. Wzdłuż linii drzew po prawej przebiega granica ze wsią Pietrasze. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 01' 10.4" N, 22° 08' 51.4" E). Widok ku SEE.

19:39. DW655. Szczybały Orłowskie E. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 01' 10.2" N, 22° 08' 52.3" E). Widok na Pietrasze ku SE.

19:41. DW655. Granica powiatu giżyckiego (pas drogowy i tereny na zachód od niego, aż do tablic granicznych w tle - od nich granica biegnie wzdłuż pól wprost ku S) i powiatu oleckiego (tereny na wschód od granicy). Po lewej obszar podmokły. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 01' 09.3" N, 22° 09' 13.6" E). Widok ku SEE

20:21. DW655 (ok. 0,3 km na E od skrzyżowania z gruntową (w 2012 roku wg StreetView) drogą do Zalesia). Dunajek W (ok. 1,5 km na W od przystanku autobusowego). Na zdjęciu dolinka niewielkiego cieku, płynącego z S ku N do pobliskiego jeziora Chełchy. Widok ku NEE

20:46. DW655. Doliwy. Akwen (ok. 5 ha) po N stronie drogi, po N stronie centrum wsi (okolice przystanku autobusowego). (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 03' 03.2" N, 22° 21' 18.8" E). Widok ku NNE

20:50. DW655. Doliwy. NE zatoka akwenu (ok. 4.8 ha) po S stronie drogi, po E stronie centrum wsi (ok. 0.7 ku E od przystanku autobusowego). (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 54° 03' 00.5" N, 22° 21' 55.5" E). Chmura jak jacht. Widok ku SSW

21:23. DW655. Wjazd do Olecka od zachodu (nieco ku E od kilka lat później wybudowanego skrzyżowania z DK65). Widok ku SEE
Zaliczone gminy
- Mrągowo (W+M)- Reszel
- Ketrzyn (W+M)
- Barcian
- Srokowo
- Węgorzewo
- Pozedrze
- Kruklanki
- Wydminy
- Świętajno
- Olecko
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
172.00 km (0.00 km teren), czas: 10:55 h, avg:15.76 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hNa praktyki w Olecku - Dotrzeć na Mazury
Sobota, 27 czerwca 2009 | dodano: 05.07.2009Kategoria >200, .Samotnie, .Wyprawy po Polsce, .Nocne, ..Gminy Polska, 2009 Mazury, ...Miejscowości mazowieckie, ...Miejscowości warmińsko-mazurskie
Dzień zaczął się pochmurny, ale bez deszczu. Po kilku godzinach jazdy rozpogodziło się i było bardzo przyjemnie. Jedynie ok. 22 przeszedł mały deszcz i daleko na horyzoncie ciągnęła się burza, która poszła bokiem. Planem było udać się przez Nasielsk, lecz tak się okazało, że zapomniało mi się zabrać ze sobą pompki, więc nastąpiła zmiana kursu - do Serocka. Brakująca część ekwipunku pożyczona została od M.. Stamtąd kurs na północ, szybko przemieszczając się po DK61. Wnet zostawiony został za mną Pułtusk, by po raz pierwszy jechać na Różan (gdzie z kolei zjechało się w Lwowską, 3 Maja, Cmentarną, Lazurową, Marzanny i Słoneczną), trochę później do Ostrołęka. Dalej jazda przez równinę przez Kadzidło i Myszyniec, gdzie było się o zmroku i dało się posłyszeć melodię trwającego tam i wtedy wesela.
DK61

13:57. DK 61. Wjazd do Pułtuska. Widok ku N

14:16. Pułtusk N. DK 61. "Tu spoczywa 16643 bohaterskich żołnierzy Armii Czerwonej poległych za wolność Ziemi Pułtuskiej w walkach z okupantem hitlerowskim w latach 1944 - 1945 cześć ich pamięci". Widok ku SEE

14:27. DK 61 między Pułtuskiem i Starym Szelkowem. Widok ku NNE

15:05. Stary Szelków. "1920 cześć i chwała żołnierzom WP [...]". Widok ku SE

15:05. Stary Szelków. "Tu spoczywają żołnierze polscy wieczna pamięć obrońcom ojczyzny"

16:04. DK 61 między Starym Szelkowem i Różanem. Widok ku NEE

16:04. DK 61 między Starym Szelkowem i Różanem. Widok ku NE

16:04. DK 61 między Starym Szelkowem i Różanem. Widok ku NEE

16:15. DK 61. Wjazd do gminy Różan. Widok ku NEE

16:16. DK 61. Wjazd do gminy Różan. Widok ku NNE

16:16. Pola Kolonii Różan. Widok ku SE

16:26. Różan. DK 61. Widok ku E

16:30. Różan. "Pamięci tych którzy umiłowali ojczyznę i służyli jej w trudnych latach wojny i okupacji hitlerowskiej i stalinowskiej oddali swe życie za wolność przyszłych pokole żołnierze obrońcy Różana 1939 żołnierze Armii Krajowej ośrodka nr 1 Różan żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego cześć ich pamięci szżak koło Różan 1992". Widok ku SW

16:30. Różan. W tle kościół pw. św. Anny. Widok ku N

16:31. Różan. W tle kościół pw. św. Anny. Widok ku NNE

16:38. Dyszobaba. DK 61. W tle po lewej Różan z widocznym kościołem pw. św. Anny. Widok ku SSE

16:38. Dyszobaba. DK 61. W centrum kościół pw. św. Anny. Widok na Różan ku SSE

16:40. DK 61. Dyszobaba. Widok ku N

16:41. DK 61. Dyszobaba. Widok ku NE

16:48. DK 61. Sieluń. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Widok ku NE

16:50. DK 61. Sieluń. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Widok ku E

16:58. Młynarze. DK 61. "15 lipca 1831 roku pod wsią Młynarze pułk 5 Ułanów Zamoyskich pod dowództwem ppłk Ignacego S.Kruszewskiego stoczył zwycięską bitwę z Rosjanami w 165-tą rocznicę tej bitwy społeczeństwo i kombatanci Armii Krajowej 11 listopad 1996". Widok ku SE

17:02. DK 61 na N od Młynarzy. Widok ku NE

17:35. DK 61. Żerań Mały. Widok ku NNE

17:40. Olszewo Borki. DK 61

18:06; DK 61. Ostrołęka. Rzeka Omulew. Widok ku E

18:06; DK 61. Ostrołęka. Rzeka Omulew. Widok ku SEE

18:08. DK 61. Ostrołęka. Warszawska 7. Widok ku SE

18:11. Ostrołęka. DK61. Warszawska. Widok ku NE

18:11. Ostrołęka. DK61. Warszawska. Widok ku N

18:12. Ostrołęka. DK61. Warszawska. Widok ku N

18:12. Ostrołęka. DK61. Warszawska. Widok ku NW
DK53

18:17; Ostrołęka. Rondo łączące DK 61 i 53. Widok ku SEE

18:18. Ostrołęka. Rondo łączące DK 61 i 53. Widok ku NW

18:38. DK 53. Szwendrowy Most. Widok ku NW

18:46. DK 53. Okolice wsi Łodziska. Ktoś zapomniał zabrać młotek.

18:48. DK 53. Łodziska. Widok ku NNE

18:53. DK 53. Dylewo (Zaparowo). Widok ku NE

1910. DK 53. Między Dylewem i Kadzidłem. Widok ku NNE
Kadzidło

19:18. DK 53. Kadzidło. Widok ku N

19:18. DK 53. Kadzidło. Widok ku N

19:22. DK 53. Kadzidło. Widok ku NW

19:24. DK 53. Kadzidło. Kaplica Dylewska. Widok ku W

19:26. Kadzidło. Kościuszki. Kościół pw. Świętego Ducha. Widok ku NW

19:28. Kadzidło. Kościuszki. Mauzoleum na cmentarzu. Widok ku NW

19:28. Kadzidło. Kapliczka z kamieniami młyńskimi. Widok ku SW

19:55. DK 53. Kadzidło N. Widok ku NE

19:58. DK 53. Kadzidło N. Widok ku NW

20:34. DK 53. Miedzy Kadzidłem i Myszyńcem

20:36. DK 53. Miedzy Kadzidłem i Myszyńcem
Myszyniec

20:54. Myszyniec. W tle kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Widok ku NW

20:56. Myszyniec. DK 53. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Widok ku NE

20:58. Myszyniec. DK 53. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Widok ku E

21:00. Myszyniec. Inskrypcje: "1939 1945 miejsce pamięci narodowej", "W tym miejscu w byłej siedzibie gestapo w dniu 18 stycznia 1945 roku oprawcy hitlerowcy zamordowali w sposób bestialski 12 żołnierzy Armii Krajowej cześć ich pamięci", "Tadeusz Zygler Stanisław Cis Stefania Pliszka Eleonora Pliszka Bolesław Kulas Franciszek Kuc", "Jerzy Nasiądka Konstanty Bziuk Franciszek Ślufiński Stanisław Wiśniewski Władysław Skibniewski Julian Biegoński"

21:00. Myszyniec. Inskrypcje: "1939 1945 miejsce pamięci narodowej", "W tym miejscu w byłej siedzibie gestapo w dniu 18 stycznia 1945 roku oprawcy hitlerowcy zamordowali w sposób bestialski 12 żołnierzy Armii Krajowej cześć ich pamięci", "Tadeusz Zygler Stanisław Cis Stefania Pliszka Eleonora Pliszka Bolesław Kulas Franciszek Kuc", "Jerzy Nasiądka Konstanty Bziuk Franciszek Ślufiński Stanisław Wiśniewski Władysław Skibniewski Julian Biegoński".

21:02. Myszyniec. Napis: "Armia Krajowa", "WIN", "WZW". Po lewej kamień z inskrypcją: "Ofiarom represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego społeczeństwo kurpiowszczyzny 30.V.1993 r". Wewnątrz rzeźba przedstawiająca "Chrystusa Frasobliwego".

21:02. Myszyniec. Inskrypcja: "Ofiarom represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego społeczeństwo kurpiowszczyzny 30.V.1993 r"

21:02. Myszyniec. Rzeźba przedstawiająca "Chrystusa Frasobliwego".
Nocą przez gminę Świętajno
W Rozogach zboczenie z trasy na tę do Świętajna, przez co nadrabiało się ok.10km. Nim wróciło się na pierwotny kurs, trzeba było przebyć 5km jazdy asfaltówką w wysokim lesie, a noc była gęsta. W Spychowie sytuacja zmusiła mnie do naprawy dętkii na przystanku, ale trwało to długo. Zdążyło w tym czasie przybyć trzech typków, wracających z jakiejś imprezy. Trochę pogadaliśmy, choć nie było to dla mnie zbyt komfortowe. Nim się ruszyło dalej, jeszcze przyszło mi trochę podjeść, ale strata czasu odbiła się na tempie jazdy i zdolnościach umysłowych. W okolicach Kiełbonek trwał remont nawierzchni z ruchem wahadłowym, choć akurat wtedy ledwo co jechało. Moja nocna wycieczka przez Mazury skończyła się około trzeciej rano. Przystanek za Pieckami pod Mrągowem zbytnio mnie przyciągał na odpoczynek, a i nie było we mnie już władz umysłowych, aby tak dalej się wlec.
Zaliczone gminy
- Szelków- Rzewnie
- Różan
- Młynarze
- Kadzidło
- Myszyniec
- Rozogi
- Świetajno
- Piecki
Miejscowości mazowieckie
- Kleszewo- Lipa
- Chmielewo
- Boby
- Gnojno
- Laski
- Orzyc
- Stary Szelków
- Nowy Szelków
- Rostki
- Łaś
- Chrzanowo
- Małki
- Podborze (-C)
- Chrzczonki
- Dyszobaba
- Sieluń
- Młynarze
- Gerwaty (-C)
- Modzele (-C)
- Sadykierz
- Kołaki
- Żerań Mały
- Żerań Duży
- Dobrołęka
- Nożewo
- Kordowo
- Grabowo
- Olszewo-Borki
- Zabrodzie
- Antonie
- Łodziska
- Szwendrowy Most
- Obierwia (-C)
- Dylewo
- Kadzidło
- Siarcza Łąka
- Wach
- Zalesie
- Wydmusy
- Myszyniec
- Myszyniec Stary
Miejscowości warmińsko-mazurskie
- Dąbrowy- Rozogi
- Występ
- Cis (-C)
- Świętajno
- Kolonia
- Spychowo
- Koczek (-C)
- Nowe Kiełbonki (-C)
- Stare Kiełbonki
- Mojtyny
- Nawiady
- Piecki
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
214.50 km (0.00 km teren), czas: 12:03 h, avg:17.80 km/h,
prędkość maks: 48.30 km/hRozgrzewka przed Mazurami
Piątek, 26 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .Samotnie, .Zwykłe przejażdżki
Pogoda trochę pochmurna. Głównie szuter i błoto po ostatnich deszczach. Kurs przez Roguszyn i Radzikowo na Sobanice. Była ochota, by się tam spotkać ze znajomą i pojeździć rowerami, lecz jak się okazało, zaszło nieporozumienie. Mi się wydawało, że chodzi o te okolice, a ona o Warszawie, więc nic nie wyszło z przejażdżki. Z Sobanic do Raszewa, jadąc nie w pobliżu szkoły, lecz sporo dalej na zachód, przy wschodniej ścianie lasu. Potem droga odbiła na wschód i kończyła się w gospodarstwie, co zmusiło mnie do okrążenia rosnącego tam zagajnika od północy. Przez Osiek kurs do Chociszewa, w Wilkowujach skręcając w prawo i zaroślami przebywając pola w mini-zagajniku. Za Chociszewem okrążyło się staw na strumyku, przez polną drogę docierając do DW 565.
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
40.26 km (30.00 km teren), czas: 02:16 h, avg:17.76 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hPo kuchenkę do Cempkowa
Czwartek, 25 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .Samotnie, .Zwykłe przejażdżki, ...Miejscowości mazowieckie
Trasa na Krysk. Dalej Postróże, Woźniki i Cempkowo. Kurs ku DK7, ale nawrót pod koniec wsi. Rozglądanie za domem, z którego miało się odebrać kuchenkę. Krótka pogadanka ze sprzedającym. Dziwił się, że z tak daleka jadę. Jak myślę, zrozumiał że jadę z Legionowa, bo przez krótki czas na allegro był ustawiony Księgowego adres tymczasowy, gdy zamawiany był widelec bezpośrednio do niego. Nie chciało mi się prostować człowieka, i szybko się pożegnalśmy, bo pogoda wieszczyła zamieszanie.
Na północ jechało się pod wiatr, więc jak łatwo się domyślić - z powrotem również. Pogoda oszalała? Nie. Właśnie zbliżała się nawałnica z gradem. Zaatakowała mnie za Kryskiem. Deszcz niemalże mnie pokąsał. Za Rąbieżą skręt w lewo, chwile przeczekało się w ruinie, a ruszyło dopiero, gdy już się wszystko uspokoiło. Przejechało się polnymi drogami do szosy Strzembowskiej, a wróciło do domu przez Pieścidła. Kolejny element w ramach przygotowań do Szwecji gotowy:)

Między Postróżem i Kryskiem. W tle las Radymka. Widok ku W

Między Postróżem i Kryskiem. Widok ku SE

Miejscowości mazowieckie
- Pruszyn (+C 2007.09.12)- Woźniki
- Młyńsk
- Cempkowo
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
58.50 km (5.00 km teren), czas: 02:42 h, avg:21.67 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hOpuszam Wawę II - Do domu
Sobota, 20 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .Samotnie, .Wyprawki w okolicy, ...Miejscowości mazowieckie
Traugutta na Polną. Od Serocka błąkanie się wśród wiejskich pól. Przez Pobyłkowo Małe i Jaskółowo do Lorcina. Kilka ostrych skrętów i wyjazd w Nunie. Jechało mi się trochę na ślepo, bo tereny nie były mi zbyt dobrze znane. Z Nuny na Zapiecki do Wójtostwa. Fragment DK 62, po chwili znów znikając w głuszy, skręcając w dróżkę koło kościół. Droga wiodła wzdłuż dawnej linii kolejowej. Odbiło się do Wólki Kikolskiej. Przez las powrót do DK62, wydostając się przy zagajniku między Czarnowem i Kikołem. Z DK62 w Modlinie zjazd na Kopernika i dalej do BO. Tam zostawiony został nadmiarowy bagaż w samochodzie. Przez centrum Modlina, gruntowy skrót koło działek, na Gałachy, krajówką do Henrysina. Na Trębkach podjazd pod las lecz potem nawrót. Bardzo późno dojechało się do domu, wykorzystując resztę krajówki i Miączyn. Dzień bardzo przyjemny, choć męczący mnie silnym wiatrem.
Miejscowości mazowieckie
- Pobyłkowo Małe (+C 2009.06.19)- Pobyłkowo Duże
- Budy Pobyłkowskie
- Wólka Zaleska
- Gatka (-C)
- Jaskółowo
- Popowo Borowe
- Lorcin
- Zapiecki (+C 2008.07.29)
- Wójtostwo (+C 2005.7?)
- Wólka Kikolska
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
76.00 km (40.00 km teren), czas: 04:11 h, avg:18.17 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hOpuszczam Wawę I - Do Serocka
Piątek, 19 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .2 Osoby, .LSTR, .Samotnie, .Wyprawki w okolicy, ...Miejscowości mazowieckie, .Warszawa
Z rana na wydział przez PM, Hożą i NŚ-KP. Powrót Mokotowską, Piękną, Nowowiejską, Mianowskiego i do Akademika. Zabrało się swoje rzeczy, tę resztę jaka mi została. Po obładowaniu roweru i siebie sakwami (wyprowadzka z akademika, bo koniec semestru (de facto) się zbliżał) przyszło wyruszyć ścieżkami wzdłuż Prymasa i AK. Na drugim brzegu zjazd w Modlińską. Na obwodnicy w Legionowie zsunęła mi się sakwa z pleców, przez co zaliczyło się asfalt, poprzez przewrót do przodu. Bez większych uszkodzeń, tylko trochę zadraśnięć i obicia. Po tym jak się udało pozbierać, przejechało się główną trasą do Serocka. W Zegrzu złapał mnie deszcz, który padał aż do końca.
Skręt w w Zaokopową i wnet nastąpiło spotkanie z Mary koło 17. Po przerwie, około 20 ruszyło się razem polną drogą do Słonecznej Polany i dalej do Polnej. Przed Pobyłkowską skręt w prawo. Przejechało się wzdłuż granicy lasu ku północy. Zanim wyjechało się na asfalt, nastąpił skręt w las, na zachód (od lewej rysując krzywe M), aż dojechało się do Dłużewskich. Stamtąd przejazd przez piaskowe doły w Dębinkach. Za nimi dróżką do wsi Kępiaste, gdzie skręt w las raz jeszcze, na leśny skraj Woli Smolanej, kierując się na północ do skrzyżowania za DW 622. Przed Błędostwem skręt w prawo. Polną dróżka ku Ciepielinowi, ale gdy wyjechało się na drogę tam prowadzącą, nastąpił nawrót do Powielina. Asfaltem wróciło się do Serocka, wstępując jeszcze na zakupy przy Zaokopowej. Gdzieś na trasie raz jeszcze złapał nas deszcz.
~12km w dzień. W czasie jazdy do Serocka i wycieczki 78.78km.

Ciekawostka w kalendarzu

Serock

Serock. Droga (łącząca okolice ul. Pabla Picassa z ul. Słoneczna Polana) równoległa do Nasielskiej (biegnąca ok. 140 m ku N). Kilka lat później ten obszar został przecięty przez zachodnią obwodnicę Serocka. Widok ku NWW

Serock. Okolice skrzyżowania Leśnej i Dłużewskich. W tle okolice Gór Pobyłkowskich. Widok ku SE

Serock. Okolice skrzyżowania Leśnej i Dłużewskich.

Marynino. Nasielska (ok. 600m ku SEE od skrzyżowania z DW622). Widok ku NW

Zalesie Borowe. Widok na zachodnią część tej wsi (z punktu w rejonie lasu i ok. 300 m ku S od głównego skrzyżowania w tej wsi) ku NWW. W tle dolina Klusówki.
Miejscowości mazowieckie
- Pobyłkowo Małe (-C)- Dębinki (+C 2009.06.19)
- Kępiaste
- Wola Smolana
- Zalesie Borowe
- Powielin
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
91.00 km (16.00 km teren), czas: 05:15 h, avg:17.33 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hNa egzamin
Czwartek, 18 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .Samotnie, .Zwykłe przejażdżki, .Warszawa
Trudno powiedzieć którędy. Prawdopodobnie trasa podobna do wczorajszej, lecz uproszczona.
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
14.70 km (0.00 km teren), czas: 00:57 h, avg:15.47 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hWpisy indeksowe dla roku (+opisy kilku dni nierowerowych)
Środa, 17 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .Samotnie, .Zwykłe przejażdżki, .Warszawa
Trzeba było odebrać sporą paczkę indeksów, a że była ochota się przejechać, to zaoferowało się pomoc wydziałowej starościnie. Trasa: Asnyka, Tarczyńska, Jerozolimskie, Marszałkowska, Królewska, Karowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Mokotowska, Pola Mokotowskie i akademik. Pięknie i słonecznie. Dzień wcześniej gruntowne sprzątanie pokoju z kurzu, a nad Warszawą przechodziła ulewa.
2009.06.01
Przez kogoś z grupki wydziałowej (nie pamiętam czy Ag. czy K.B., czy kogoś innego), zostały przyniesione pluszaki jak do przedstawień kukiełkowych (takie na rękę).2009.06.02

Górne piętro na Wydziale Geologii
2009.06.06

Wielomiesięczna kolekcja kurzyków...
2009.06.08
Ktoś ze znajomych miał coś do załatwienia na wydziale europeistyki. Poszło się tam chyba w 3-4 osoby. Oprócz tego, tego dnia został naprawiony rower (Księgowy wspominał coś o tragicznym stanie wnętrza amortyzatora, ale nie pamiętam co konkretnie i jakimi słowami). Nie pamiętam, w jaki sposób nastąpił odbiór. Niewykluczone, że Księgowy po prostu na nim przyjechał na swój wydział.
UW widziane z Wydziału Europeistyki ku NNE

Tragutta widziana z Wydziału Europeistyki ku W
2009.06.16

Na Banacha. Widok ku NNE

Po deszczu. Widok ku E
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
15.30 km (0.00 km teren), czas: 00:58 h, avg:15.83 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hNa Podlasie III - Deszczowo do Siedlec
Sobota, 13 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .Samotnie, .Wyprawy po Polsce, .Pół nocne, ..Gminy Polska, 2009 Podlasie, ...Miejscowości mazowieckie
2009.06.11 - 13 Na Podlasie - cała trasa
Z powodu niedyspozycji, wyjechało się dopiero około 15-16, a zdjęć niewiele również z powodu deszczowej pogody tego dnia. Nawet mimo tego, trzeba było zatrzymać się na przystanku za Klepaczewem i przedrzemać jeszcze jakiś czas, nim do końca uspokoił się żołądek, bo bez tego nie dało rady jechać. Stan był kiepski, i nie było dla mnie istotne, że nie było tam ławki, na której można by odpocząć, bez kontaktu z podłożem. Przynajmniej była drewniana wiata, bardzo dobrze zabezpieczona przed wiatrem i deszczem. Po przymusowej przerwie ruszyło się przez Terliki do DK19. Dalej trasa powiodła mnie przez Łosice i Mordy.
Przed moknięciem w deszczu udało się schronić w jakiejś ruinie. Była w dobrym stanie, więc może nie była tak do końca opuszczona (trudno mi to ocenić, a wiedzy brak). Pamiętam, że przedsionek był zamknięty chyba na jakiś haczyk, natomiast ścisłe wnętrze na klucz i tam mnie nie było. W przedsionku, chroniąc się przed deszczem i chłodem, trwało spożywanie czegoś z sakwy, w międzyczasie kontaktując się przez gg na komórce z LSTR (z pewnością pisanie z D.). Niestety bateria mi padała od nadmiernego słuchania muzyki podczas jazdy, więc komunikacja musiała być jak najbardziej oszczędna. Potrzeba mi było informacji o odjazdach pociągów z Siedlec, bo nie wiadomo mi było czy dam radę dotrzeć na czas (gdyby było zbyt duże ryzyko, możliwe, że ów dzień zakończyłby się nocowaniem w przedsionku tamtego budynku, albo zwykłą drzemką, oczekując na koniec opadów). Informację udało się dostać na chwilę przed padnięciem baterii.
O 19:15 (pierwsze zdjęcie od wyjazdu z nad Bugu) uwagę przykuł kilkumetrowy kopiec związany z walkami ongiś tam się toczącymi. Do Siedlec wjechało się około 21. Było już grubo po zmroku, a nocna ciemność gęsta. Z ledwością udało się dowlec na dworzec PKP Siedlce i wsiąść do stojącego pociągu Kolei Mazowieckich, w którym raczej nie było zbyt wielu podróżnych. O 22:05 zakup biletu do Warszawy Zachodniej. Pod rowerem zebrała się spora kałuża, bo cały dzień potwornie lało. Z powodu deszczu nie było już we mnie wiele sił. Dopiero po północy udało się przywitać z łóżkiem w akademiku.
Co do komórki - Sony Ericsson k800i. Przez kilka miesięcy zdarzało mi się komunikować w ten sposób dość często, bo z komputera można było skorzystać czasem u kolegów z wydziału, a gadu było tańsze niż sms. Poza tym, miesiąc wcześniej zgubiło się moje mp3 sprzed nieco ponad roku, więc na rowerze korzystać można było tylko z tych kilkunastu piosenek, które sobie jak zwykle zdarzało podśpiewywać. Ponadto zdjęcia wychodziły świetne, więc aparat zabierany był w zasadzie tylko na wyjazdy jak ten. Po wgraniu dodatkowego oprogramowania, pomarańczowy flesz stawał się lampką, przydatna w ciemnych obiektach. No i było do tego radio, które na zmianę z lekkimi grami, pozwalały mi zabijać czas w autobusie, który zabierał 20-40 minut w jedną stronę, zależnie od zakorkowania ulic stolicy.

22:03. Siedlce. Tablica na Dworcu PKP. Inskrypcja: "9 X 1866 r 9 X 2006 r PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakładu linii kolejowych w Siedlcach Siedlce 28 Listopada 2006 r".

22:15. W pociągu do Warszawy...
Zaliczone gminy
- Platerów- Łosice
- Mordy
- Przesmyki
- Siedlce (W+M)
Miejscowości mazowieckie
- Nowe Hołowczyce- Płosków (-C)
- Terlików
- Stare Litewniki
- Chłopków-Kolonia
- Chłopków
- Hruszniew-Kolonia
- Górki
- Puczyce
- Czuchleby
- Woźniki
- Świniarów
- Łosice
- Biernaty Średnie
- Rudnik
- Płosodrza
- Wólka Biernaty (-C)
- Zawady (-C)
- Wojnów
- Głuchów
- Mordy
- Kolonia Mordy
- Pieńki
- Wyczółki
- Pruszyn
- Pruszyn-Pieńki
- Stok Lacki
- Stok Lacki-Folwark
- Siedlce
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
68.60 km (0.00 km teren), czas: 05:03 h, avg:13.58 km/h,
prędkość maks: 0.00 km/hNa Podlasie II - Nad Bugiem
Piątek, 12 czerwca 2009 | dodano: 26.06.2009Kategoria .Samotnie, .Wyprawy po Polsce, ..Gminy Polska, 2009 Podlasie, ...Miejscowości mazowieckie, ...Miejscowości podlaskie, ...Miejscowości lubelskie
Rano przyszła pora, by kontynuować jazdę do Siemiatycz. Spanie nie był zbyt przyjemne, ale cóż... Przed Kajanką coś mnie naszło i skręciło się na południe. Droga opadała dość wyraźnie. Wkrótce dojechało się do Grabarki i tam przyszło mi sobie pospacerować. Kołami wykreśliło się coś na kształt E. Potem przerwa na posiłek pod murem z dala od wejścia, a po niej jazda przez Boratyniec Lacki w nostalgicznym nastroju. W mieście skręt w prawo na rondzie, dojeżdżając do Świerkowej, po czym się zawróciło. Przejechało się przez rynek, później skręcając w Ogrodową. Dalej Sadowa, Jabłonowskiej, Żeromskiego z której nastąpił wjazd na DK 19.

Milejczyce. 3 maja nr 5. Budynek po SW stronie skrzyżowania DW693, Nowego Światu i Magazynowej (wg StreetView istniał jeszcze w 2013, ale wg zdjęcia satelitarnego google, w 2022 roku już brak. Zwiedzanie wnętrza trwało ok. 10 minut, ale w trakcie naszło mnie przypuszczenie, że mogła być to ruina jeszcze użytkowana przemysłowo, co przyspieszyło decyzję o opuszczeniu budynku). Widok ku NW

Milejczyce. Cerkiew św. Apostoła Tomasza na cmentarzu prawosławnym po E stronie DW693, otoczone lasem w S części miejscowości. Widok ku E

Żerczyce (północne). Łąki w dolinie rzeczki Nurczyk, oddzielającej na tym odcinku Żerczyce od Milejczyc. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 52° 28' 58.1" N, 23° 05' 52.0" E). Widok z DW 693 ku N

Ruina po S stronie DW693 w rejonie Nurca-Stacji. (Z map i zdjęć ciężko mi ustalić gdzie dokładnie. Z wnętrza budynku kojarzę, że mógł mieć jakieś powiązania z pobliską linią kolejową). Widok chyba w kierunku SE

Grabarka (wschodnia - granica z Szumiłówką, na terenie której znajduje się klasztor, przebiega mniej więcej korytem rzeczki Trościanki - most na zdjęciu). Dojazd do klasztoru w Grabarce od strony NW. W centrum studnia cudownego źródełka. Widok ku SE

Szumiłówka (wschodnia). Brama i schody do cerkwi przy klasztorze w Grabarce. widok ku SE

Szumiłówka (wschodnia). Łąka mniej więcej przy murze po W stronie klasztoru w Grabarce.

Szumiłówka (wschodnia). Cześć krzyży otaczających cerkiew przy klasztorze w Grabarce

Szumiłówka (wschodnia). Cerkiew Przemienienia Pańskiego przy klasztorze w Grabarce

Szumiłówka (wschodnia). Studnia cudownego źródełka klasztoru w Grabarce. Widok ku NNW

Boratyniec Lacki. Kamienista droga przy zjeździe do gospodarstwa pod nr 4. W tle gospodarstwo pod nr 3. Widok ku SSW

Siemiatycze. Ul. Wysoka. Na pierwszym planie skrzyżowanie z Andersa. W tle kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Widok ku NWW

Siemiatycze. DW693. W centrum cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Widok ku SEE

Siemiatycze. Plac Jana Pawła II. Widok ku N z S strony placu.

Siemiatycze. W tle kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Widok ku NEE z N strony placu Jana Pawła II.

Siemiatycze. Park Siemiatycki przy ul. Legionów Piłsudskiego. Pomnik Kościuszki. Widok ku SE

Siemiatycze. Park Siemiatycki przy ul. Legionów Piłsudskiego. Pomnik Kościuszki. Widok ku SE. Inskrypcja: "Tadeusz Kościuszko Pomnik wzniesiony zapałem wolności 1918 r Barbarzyńsko zniszczony przez okupanta w 1942 r Odbudowany wysiłkiem mieszkańców 22 lipca 1984 r" i ""wzbudzić potrzeba miłość kraju w tych którzy nie wiedzieli że Ojczyznę mają" T. Kościuszko".

Siemiatycze. Park Siemiatycki przy ul. Legionów Piłsudskiego. Pomnik Kościuszki. Widok chyba ku NW. Inskrypcja: "Kościuszko! W chwili wsKrzeszenia Polski hołd Twej pamięci składamy. 1918 r"
Krótka przerwa przy ruinie po prawej stronie blisko mostu. W Kózkach skręt w lewo, jadąc bardzo przyjemną trasą. Za Starymi Mierzwicami zachciało mi się jechąć kawałek terenowo (~1km), w miejscu największego zbliżenia się trasy do Bugu. W jednej wsi odbywał się przemarsz wielkiego stada bydła. W Janowie Podlaskim odbicie na południe do Białej Podlaskiej. Niepotrzebny skręt w Warszawską, tak samo było z Łomaską, którą dojechało się do wysokości Sportowej. Cofnięcie do Rynku przez Reformacką. Tam zjadło się bardzo smaczną pizza. Jedynym mankamentem było położenie lokalu, przez co trzeba było martwić się o rower.

Ruina po W stronie DK19 w Turni Małej, blisko mostu przez Bug. Widok ku NEE

DK19. Most przez Bug. Widok ku NNE

Wschodnia część rezerwatu Kózki. Widok z zakrętu DK 19 w lesie między mostem przez Bug a centrum wsi Kózki, mniej więcej ku SW

Droga przez las między Buźkami i Starymi Mierzwicami. Odcinek na SE od stacji kolejowej Fronołów. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 52° 21' 25.8" N, 22° 55' 48.3" E). Widok ku E

Zabuże (północne). Droga przez las między Starymi Mierzwicami a Zabużem. Mogiła i miejsce upamiętniające bitwy z 1920 i 1944 roku. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 52° 20' 24.0" N, 22° 58' 47.8" E). Widok ku SSW. Inskrypcja: "26.V 1944 pod dowództwem por. c. Stanisława Kujawińskiego "Żonkila" patrol 34 o AK O.P. "Zenona" osłaniając zdobycie rakiety V₂ stoczył zwycięską bitwę z niemieckimi formacjami "Afrikakorps"" (po "por." i w miejscu między "34" a AK, trudno mi odczytać napis ze zdjęcia).

Zabuże (północne). Droga przez las między Starymi Mierzwicami a Zabużem. Mogiła i miejsce upamiętniające bitwy z 1920 i 1944 roku. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 52° 20' 24.0" N, 22° 58' 47.8" E). Widok ku SWW. Inskrypcja na tabliczce: "Ś.P. Poległym na polu chwały ułanom Wojska Polskiego "Młodość i siłę oddali Ojczyźnie swej jako jej krwawy dług" Mierzwice, 15 sierpnia 1920 r."; na krzyżu chyba: "L.P. 1998" (lub 1996).

Zabuże (północne). Droga przez las między Starymi Mierzwicami a Zabużem. Mogiła i miejsce upamiętniające bitwy z 1920 i 1944 roku. (współrzędne wg układu 1992 (EPSG 2180): 52° 20' 24.0" N, 22° 58' 47.8" E). Widok ku SWW

Zabuże (północne). Droga przez las między Starymi Mierzwicami a Zabużem. Tablica dydaktyczna, przy której nastąpił mój zjazd na ścieżkę wzdłuż Bugu.

Zabuże (północne). Widok na Bug ze ścieżki dydaktycznej ku NE

Zabuże (północne). Ścieżka dydaktyczna nad Bugiem. Widok ku SE

Zabuże (północne). Ścieżka dydaktyczna nad Bugiem.

Zabuże (północne). Ścieżka dydaktyczna nad Bugiem

Zabuże (północne). Ścieżka dydaktyczna nad Bugiem. Tablica w pobliżu rzeki

Zabuże (północne). Ścieżka dydaktyczna nad Bugiem.

Zabuże (północne). Przełom Bugu "Kolano", na odcinku miedzy Mielnikiem a Osłowem. Widok ku NEE

Zabuże (północne). Widok ze ścieżki dydaktycznej na północny brzeg Bugu, na przełomie "Kolano", ku NNE.

Zabuże (północne). Ścieżka dydaktyczna nad Bugiem, na przełomie "Kolano". Widok ku NE

Zabuże (północne). Przełom Bugu "Kolano", na odcinku miedzy Mielnikiem a Osłowem. Widok ku NE

Zabuże (północne). Ścieżka dydaktyczna nad Bugiem, na przełomie "Kolano".

Zabuże (północne). Przełom Bugu "Kolano", na odcinku miedzy Mielnikiem a Osłowem. Widok ku N

Gnojno. Przemarsz sporego stada krów przez wieś. (Możliwe, że kapliczkę z napisem w cyrylicy można dostrzec w głębi zdjęcia, na odcinku między znakami drogowymi). Widok mniej więcej ku SE

Gnojno (S strona drogi). Kapliczka z napisem w cyrylicy.

Gnojno (S strona drogi). Kapliczka z napisem w cyrylicy.

Stary Bubel. Zjazd z wysoczyzny w Dolinę Bugu, po E stronie wsi. Widok ku NNE

Granica wsi Stary Bubel i Bubel Łukowiska (za pomnikiem). Pomnik po SSW stronie skrzyżowanie drogi asfaltowej między obiema wsiami, z drogami polnymi (ku NW i ku SSW) w rejonie kulminacji wysoczyzny na tym obszarze. Inskrypcja: "Tu spoczywa 10 żołnierzy Wojska Polskeigo z 14 dywizji piechoty generała Daniela Konarzewskiego, którzy polegli w sierpniu 1920 roku w walce z nawałą bolszewicką. Widok ku W

Stary Pawłów. DW698. W tle, w centrum budynek dawnego seminarium duchownego (1685–1939), później (od 1945) szkoły im. (od 1989 (nadanie patronatu) i 1991 (uroczystość). Poprzednio, od 1969 - Marcelego Nowotki) Adama Naruszewicza (jasnoszary dach) i kościoła pw. Świetej Trójcy (ciemnoszary dach). Widok ku E

Janów Podlaski. Pomnik ok. 40 m ku S od skrzyżowania DW698 i ul. Sienkiewicza. Widok ku W. Inskrypcja: "Żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o wyzwolenie Janowa Podlaskiego -1944 -".

Janów Podlaski. Pomnik ok. 40 m ku S od skrzyżowania DW698 i ul. Sienkiewicza. Widok ku W. Inskrypcja: "Żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o wyzwolenie Janowa Podlaskiego -1944 -".

Janów Podlaski. Park po E stronie DW698 (naprzeciwko kościoła pw. Trójcy Świętej). Pomnik po SE stronie skrzyżowania DW698 i ul. Piłsudskiego. Widok ku SEE. Inskrypcja: "Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu 1867 - 1935 odtworzyło społeczeństwo Janowa Podlaskiego i okolic w roku 1995".

Janów Podlaski. Park po E stronie DW698 (naprzeciwko kościoła pw. Trójcy Świętej). Pomnik po SE stronie skrzyżowania DW698 i ul. Piłsudskiego. Widok ku SEE. Inskrypcja: "Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu 1867 - 1935 odtworzyło społeczeństwo Janowa Podlaskiego i okolic w roku 1995".

Janów Podlaski. Wnętrze bazyliki katedralnej pw. Świętej Trójcy. Widok ku SW

Janów Podlaski. Wnętrze bazyliki katedralnej pw. Świętej Trójcy. Nawa boczna (południowa) Widok ku SW

Janów Podlaski. Organy w bazylice katedralnej pw. Świętej Trójcy. Widok ku NE

Janów Podlaski. Tablica na elewacji (wnęka przy północnej wieży) bazyliki katedralnej pw. Świętej Trójcy od strony DW698. Widok ku W. Inskrypcja: "W hołdzie żołnierzom i oficerom grupy wojsk polskich, gen. Daniela Konarzewskiego, którzy 1-5.VIII.1920 r. mężnie powstrzymywali nawałę bolszewicką w bitwie koło Janowa Podlaskiego "Aby Polska była Polską" społeczeństwo 2003 r.".

Janów Podlaski. Tablica na elewacji (wnęka przy południowej wieży) bazyliki katedralnej pw. Świętej Trójcy od strony DW698. Widok ku W. Inskrypcja: "Cześć i Chwała uczestnikom powstania, mieszkańcom, Janowa Podlaskiego i okolic, którzy w noc 22/23 stycznia 1863 r. z tego miejsca w imię wiary i miłości do Ojczyzny pod wodzą kleryka Jana Stasiakiewicza i Jana Korsaka ruszali w krwawy bój o wolność. w 140 rocznicę powstania 1863 r. społeczeństwo 2003 r.".

Janów Podlaski. Bazylika katedralna pw. Świętej Trójcy. Widok z DW 698 ku NW
Miasto opuszczone zostało Witnicką, lecz trzeba było jeszcze podjechać na wschód, by przejechać przez Rakowiska. W Witulinie skręt ku SE, pierwsza w lewo i odbicie ku NW do Leśnej Podlaskiej. Spory kościół przykuwał uwagę. Samą miejscowość opuściło się skrajnymi ulicami Szkolną i Wiejską. Przez Nosów wyjechało się na DW698 koło 21:22. Konstantynów wywiódł mnie w lewo. Między Horoszkami skręt w prawo i wnet dojechało się ponownie do Serpelic nad Bugiem, gdzie nastało spotkanie ze znajomymi, co poskutkowało długą nocą, bólami brzucha i ciężkim dniem kolejnym.

Biała Podlaska. Budowa węzła DK2 z DW 811. Widok ku S

Krzna w Białej Podlaskiej. Widok z DW812 ku W

Biała Podlaska. Plac Wolności w centrum. Widok od strony ul. Warszawskiej ku N

Pola i droga miedzy Rakowiskami a Terebelą. W tle las w rejonie Ciciboru Dużego

Witulin. Kościół pw. Michała Archanioła. Widok ku SSW

Witulin. Budynek gorzelni, leżącej ok. 15 m ku SEE od kościoła. Widok ku SSE

Leśna Podlaska. Tablica informacyjna przy bazylice.
Leśna Podlaska. Sanktuarium Matki Boskiej Leśnieńskiej. Widok ku W
Leśna Podlaska. Sanktuarium Matki Boskiej Leśnieńskiej. Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła. Widok ku W

Leśna Podlaska. Sanktuarium Matki Boskiej Leśnieńskiej. Widok ku W

Leśna Podlaska. Sanktuarium Matki Boskiej Leśnieńskiej. Widok ku W

Leśna Podlaska. Sanktuarium Matki Boskiej Leśnieńskiej. Widok ku W

Leśna Podlaska. Pomnik upamiętniający miejsce straceń. Widok ku W

Chmury w okolicy Leśnej Podlaskiej, niczym lecące ptaki
Zaliczone gminy
- Milejczyce- Nurzec-Stacja
- Siemiatycze (W+M)
- Sarnaki
- Konstantynów
- Janów Podlaski
- Biała Podlaska (W+M)
- Leśna Podlaska
- Stara Kornica
Miejscowości podlaskie
Miejscowości mazowieckie
- Binduga (-C)- Kózki
- Franopol
- Bużka
- Nowe Mierzwice
- Stare Mierzwice
- Zabuże
- Klepacze
- Serpelice
- Borsuki
^+
- Wólka Nosowska
^+
- Horoszki Małe
- Horoszki Duże
Miejscowości lubelskie
- Gnojno- Stary Bubel
- Bubel Łukowiska
- Stare Buczyce
- Stary Pawłów
- Janów Podlaski
- Klonownica Mała
- Polinów
- Klonownica-Plac
- Hrud
- Biała Podlaska
- Rakowiska
- Terebela
- Jagodnica
- Witulin
- Leśna Podlaska
- Bukowice-Kolonia
- Nosów
^+
- Zakalinki-Kolonia
- Konstantynów
- Zakalinki
Rower:Unibike
Dane wycieczki:
154.00 km (0.00 km teren), czas: 10:20 h, avg:14.90 km/h,
prędkość maks: 50.50 km/h


















